رویدادهای گرجستان

معرفی کامل جشن ها و مناسبت های گرجستان

مناسبت های گرجستان

پیرو معرفی کامل جشن ها و مناسبت های گرجستان، لازم به ذکر است که کشور گرجستان در منطقه اوراسیا و مرز بین دو قاره ی اروپا و آسیا واقع شده است. این کشور دارای فرهنگ و تاریخی کهن می باشد. فرهنگ گرجستان شباهت های زیادی با فرهنگ ایران دارد، زیرا در گذشته قسمتی از خاک ایران بوده است. گرجستان در سال های اخیر به مقصد محبوبی برای ایرانیان چه برای اقامت و چه مسافرت تبدیل گشته است و ایرانیان هر ساله به این کشور رفته و از جاذبه های این کشور دیدن می کنند. اهالی گرجستان در مناسبت های مختلف دور هم جمع می شوند و از غذاهای محلی، نوشیدنی ها و موسیقی های زیبا لذت می برند.

هر ساله در گرجستان جشن ها و فستیوال های جذابی برگزار می شود و گردشگران از کشورهای مختلف به این جشن ها آمده و با آداب و رسوم این کشور خوی می گیرند.  جشن هالووین، عید پاک، کریسمس، جشن تبلیسوبا، جشنواره پنیر، جشن شراب، فستیوال رنگ گرجستان، جشنواره الکترونیک، جشنواره جاز، روز استقلال، روز مادر و … از جشن ها و مناسبت های گرجستان می باشد که با آداب و رسوم خاص این کشور برگزار می شود. در این مقاله قصد داریم به بررسی جشن ها، تعطیلات و عیدهای گرجستان بپردازیم.

مناسبت های گرجستان

معرفی کامل جشن ها و مناسبت های گرجستان

عید پاک از مهم ترین جشن های گرجستان

عید پاک یکی از جشن ها و مراسم های گرجستان می باشد. این جشن یکی از مهم ترین جشن های مذهبی کشور گرجستان است که تعطیلات رسمی نیز محسوب می شود. به اعتقاد مسیحی ها در این روز سربازان رومی مسیح را به صلیب کشیده اند و پس از آن او زنده شده است و این رویداد نشانی از روز رستاخیز می باشد. نماد مراسم و جشن عید پاک تخم مرغ های رنگ شده می باشد. مسیحی ها تخم مرغ را نمادی برای روز رستاخیز می دانند و معتقدند وقتی جوجه از تخم مرغ خارج می شود، زندگی تازه ای را شروع می کند و به همین دلیل مردم گرجستان در روز عید پاک از تخم مرغ های رنگی استفاده می نمایند.

مسیحی ها رنگ قرمز را نشانه خون مسیح می دانند و به همین خاطر بیشتر تخم مرغ های رنگ شده به این رنگ می باشد. از نمادهای دیگری مانند سبزه به نشانه زندگی جدید و خرگوش به عنوان نماد زایش در روز عید پاک استفاده می شود. اهالی گرجستان که اکثرا مسیحی ارتدکس هستند، در روز عید پاک به کلیسا می روند و به دعا و نیایش می پردازند. از دیگر رسم های مسیحی ها در روز عید پاک، پذیرایی از مهمان با تخم مرغ های رنگی، گل و شیرینی، شراب و رفتن به مزار رفتگان نزدیک خود می باشد.

عید پاک

مراسم عید پاک در گرجستان

جشن کریسمس در گرجستان

جشن کریسمس یکی دیگر از مناسبت های کشور گرجستان و دیگر کشورهای مسیحی جهان می باشد. این جشن مصادف با شروع سال نو میلادی می باشد و در واقع مراسم آن مراسم سال نو نیز می باشد. در روزهای کریسمس و سال نو خیابان های تفلیس و دیگر شهر های گرجستان با درخت های تزیین شده کاج و نمادهای کریسمس و چراغ های درخشان آراسته می شوند. در این روزها تفلیس، باتومی و دیگر شهرهای گرجستان پر از جشن و سرور و برنامه های تفریحی و کنسرت های جذاب می شود و مردم خود را برای سال نو آماده می کنند.

تمامی خیابان های تفلیس و دیگر شهرهای گرجستان پر از فرشتگان نورانی و آدم برفی های درخشان می شود که به وسیله چراغ های درخشان ساخته شده اند. شب های تفلیس علاوه بر جاذبه های تاریخی و توریستی پر از چراغ ها و درخت های کاج زیبا می شود و این زیبایی ها هر بیننده ای را مجذوب خود می نماید. این زیبایی ها نوید بخش آغاز سالی شیرین و پر از امید و آرزو می باشد. لحظه شروع سال نو هر ساله در گرجستان به یادماندنی است.

کریسمس در گرجستان

مراسم کریسمس در گرجستان

جشن هالووین در گرجستان

یکی دیگر از مناسبت ها و مراسم های گرجستان، جشن هالووین می باشد. این مراسم در زمانی مشترک با دیگر کشورهای جهان برگزار می شود. یکی از بخش های هالووین، رقص بالماسکه می باشد که جزو رسوم کشور گرجستان محسوب می شود. رقص بالماسکه، مراسم قاشق زنی و پارتی های هالووین هر ساله در خیابان های گرجستان برگزار می شود. هالووین یکی از جشن ها و مراسم های مهم گرجستان، خصوصا برای نوجوانان و افرادی با سن کمتر بشمار می رود. مردم کشور گرجستان این جشن را با شکوه خاصی برگزار کرده و به تفریح و شادی می پردازند.

کسانی که در پارتی های مخصوص هالووین شرکت می کنند، طبق رسوم لباس های عجیب و خاصی را می پوشند. کوچک تر ها نیز به مراسم قاشق زنی می روند و درب خانه ها را برای دریافت شکلات می زنند. کدوهای تو خالی و تزیین شده ترسناک، لباس های عجیب و غریب، تزیینات ترسناک و دلهره آور، شوخی های وحشتناک و … نماد هالووین محسوب می شوند. این جشن به دو هزار سال پیش و زمان سلتیک ها باز می گردد. در آن زمان در این شب به دور کردن ارواح می پرداختند. افراد در قدیم فکر می کردند در این شب ارواح می توانند آزادانه در دنیا بگردند. این جشن در ابتدا در کشورهای کانادا، اسکاتلند و ایرلند برگزار می شد. بعدها گرجستان و کشورهای دیگر نیز شروع به برگزاری این جشن نمودند.

جشن هالووین یکی از مناسبت های گرجستان

جشن هالووین یکی از مناسبت های گرجستان

فستیوال تبلیسوبا یکی از مناسبت های گرجستان

یکی دیگر از مناسبت های کشور گرجستان، فستیوال تبلیسوبا می باشد. این فستیوال در واقع یکی از مهم ترین جشن های گرجستان محسوب می شود. این جشن زیبا به مناسبت بزرگداشت شهر تفلیس برگزار می شود. این جشن از اصلی ترین رویدادهای گرجستان می باشد که گردشگران فراوانی را از کشورهای مختلف به خود جذب می کند. افراد زیادی از سراسر جهان در این روز به تفلیس می آیند تا از این فستیوال بازدید کنند. یکی از مهم ترین رسوم این جشن، لباس های رنگارنگ الهام گرفته از طبیعت می باشد. این فستیوال برای اولین بار در سال ۱۹۷۹ میلادی برگزار شده است. مرکز برگزاری این جشن در تفلیس قدیم می باشد و هر ساله نیز این فستیوال در آن برگزار خواهد شد.

در این فستیوال مردم به رقص و شادی با موسیقی گوش نواز و زیبای گرجی می پردازند. در این فستیوال همچنین ورزش های محلی نیز انجام می شود. با حضور در این فستیوال می توانید از غذاها و نوشیدنی های گرجی نهایت لذت را ببرید. اگر قصد سفر به گرجستان را دارید، پیشنهاد می کنیم که برنامه مسافرت خود را به گونه ای انجام دهید که بتوانید در این جشن زیبا حضور یابید. درست است که این جشن مختص شهر تفلیس است و برای بزرگداشت آن برگزار می شود؛ اما برای مردم دیگر شهرهای گرجستان نیز حائز اهمیت است.

فستیوال تبلیسوبا

فستیوال تبلیسوبا در تفلیس گرجستان

جشنواره پنیر قفقاز

یکی از مناسبت های جالب کشور گرجستان جشنواره پنیر قفقاز می باشد. این جشن در نقاط مختلف جهان و در تمامی فصول برگزار می شود. این فستیوال در کشور گرجستان نیز برگزار می شود و انواع پنیرها در آن ارائه می شود. این جشنواره به منظور حمایت از کشاورزی و انجمن پنیر سازان در گرجستان برگزار شده و بیش از ۶۰ نوع پنیر از نقاط مختلف گرجستان جمع آوری شده و در آن به نمایش گذاشته می شود. افرادی که در این جشنواره حضور می یابند، می توانند انواع پنیر ها را تست کرده و سپس خریداری نمایند.

این فستیوال یکی از شادترین جشن های گرجستان و از رسم های گرجی است که هر ساله در این کشور برگزار می گردد. این جشنواره در تاریخ ۲۴ جولای میلادی (دوم مرداد ماه شمسی) در گرجستان برگزار می شود. انواع مختلف پنیر از قبیل پنیرهای خام طعم دار با توجه به استاندارد های یونسکو، پنیر تند گودا، انواع پنیرهای شور، شیرین، دودی و خامه ای، پنیر در عسل، گل، روغن، ادویه جات و شراب در این فستیوال ارائه می گردد. هدف از برگزاری این فستیوال رقابت با دیگر رقبای پنیر و افزایش لذت از این ماده دوست داشتنی است.

جشنواره پنیر قفقاز

جشنواره پنیر قفقاز در گرجستان

جشنواره شراب یکی دیگر از مناسبت های گرجستان

گرجستان یکی از نامدارترین کشورهای جهان در زمینه تولید شراب است و شراب یکی از کالاهای صادراتی برتر این کشور بشمار می رود. جشنواره شراب گرجستان همه ساله در ابتدای ماه می میلادی (May) در یکی از منطقه های سرسبز این کشور برگزار می شود. این فستیوال همواره با رقص های گرجی و موسیقی های سنتی همراه است و همیشه به یک روز خاطره انگیز تبدیل می شود. با توجه به بررسی ها و تجربه چندین ساله به جرئت می توان گفت که از این جشنواره استقبال باشکوهی می شود.

افرادی که در فستیوال شراب شرکت می کنند به مزه مزه کردن انواع شراب اصل گرجستان دعوت می شوند. در این جشنواره بیشتر از ۶۰ نوع از مرغوب ترین و خالص ترین شراب های گرجستان یافت می شود. از میان افراد علاقه مند به حضور در این فستیوال می توان به گروه های گردشگران، روزنامه نگاران، وبلاگ نویسان، تولید کنندگان شراب، صاحبان صنعت و هتل داران اشاره کرد. اکثر افرادی که در فستیوال شراب شرکت نموده اند، دیدگاه های مثبتی را درباره آن در شبکه های اجتماعی منتشر کرده اند. برخی از افراد حضور در این جشنواره را بهترین تجربه زندگی خود معرفی کرده اند و معتقد هستند که باید به عنوان یکی از مناسبت های اصلی کشور گرجستان شناخته شود.

جشنواره شراب یکی دیگر از مناسبت های گرجستان

جشنواره شراب در گرجستان

فستیوال رنگ ها در گرجستان

یکی دیگر از مناسبت های گرجستان که هر ساله برگزار می شود، فستیوال رنگ ها می باشد. این فستیوال یکی از رویداد ها و جشنواره های برتر گرجستان می باشد و سالانه موفق به جذب هزاران هزار گردشگر و توریست از سراسر جهان به کشور گرجستان می شود. این فستیوال معمولا در شهر تفلیس و در فضای باز برگزار می شود. در طول این جشنواره شاهد آدم هایی با لباس های رنگارنگ، صورت و بدن رنگ شده و هنرنمایی با رنگ در سراسر شهرهای گرجستان خواهید بود.

در فستیوال رنگ ها که همانطور که گفتیم معمولا در شهر در تفلیس برگزار می گردد، مردم گرجستان و گردشگران خارجی در کنار دریاچه لاک پشتی دور هم جمع می شوند. پس ار جمع شدن مردم و شروع مراسم، مردم نیز آغاز به پرتاپ پودرهای رنگی به سمت یکدیگر می کنند. هیجان این مراسم بسیار بالاست، میزان شادی و هیجان بالای این مراسم را می شد از صورت شرکت کنندگان و حضار فهمید.

فستیوال رنگ تفلیس در واقع همان فستیوال هولی در کشور هند است و از این کشور سرچشمه گرفته است. جشن هولی در کشور هند با آغاز بهار و در ماه مارس برگزار می شود. در این جشن طبق آئینی قدیمی مردم با پاشیدن آب و پودرهای رنگی به سمت یکدیگر همراه با موسیقی و رقص به جشن و شادی می پردازند.

فستیوال رنگ ها

فستیوال رنگ ها در گرجستان

جشنواره جاز از شادترین مناسبت های گرجستان

جشنواره جاز یکی از فستیوال ها و جشن های بسیار هیجان انگیز و جذاب گرجستان محسوب می شود. این جشنواره از محبوبیت چشمگیری در میان مردم گرجستان و همچنین گردشگران خارجی برخوردار است. با توجه به سابقه برگزاری این فستیوال و میزان مشارکت مردم به جرئت می توان گفت که این رویداد یکی از برترین رویدادهای گرجستان در طول سال می باشد.

فستیوال جاز (Jazz Festival) یک رویداد عادی نیست و می توان آن را یک سنت در گرجستان معرفی کرد. محل برگزاری همیشگی این جشنواره، تالار کنسرت تفلیس فیلاهارمونیا می باشد. این فستیوال در ابتدا در فصل پاییز برگزار می شد، اما از سال ۲۰۱۸ به بعد زمان برگزاری این جشنواره به فصل بهار (۲۸ ماه آوریل)تغییر یافته است. از میان گروه هایی که در این فستیوال حضور خواهند یافت می توان به باندهای موسیقی از شهرهای مینیاپولیس و مینیسوتا در شاخه های موسیقی راک، جاز، پاپ و اونتگارد اشاره داشت.

بهتر است بدانید که روز جهانی جاز در سال ۲۰۱۱ به عنوان یک روز بین المللی به صورت رسمی توسط یونسکو به ثبت رسیده است. این فستیوال بی نهایت شاد و به یاد ماندنی به سرپرستی و توسط خوانندگان معروف جاز، پیانیست ها و سفیر نیکوکاری یونسکو برگزار می شود. جشنواره جاز در تقویم سازمان ملل متحد و یونسکو به رسمیت شناخنه شده است. از این رو اکثر کشورهای جهان در روز مذکور با برگزاری فستیوال های مختلف، کنسرت ها و مراسم های گوناگون آن را جشن می گیرند.

فستیوال جاز

فستیوال جاز گرجستان

فستیوال موسیقی الکترونیک در گرجستان

فستیوال موسیقی الکترونیک یکی از مراسم ها و مناسبت های معروف گرجستان است که همواره استقبال بی نظیری از آن به عمل آمده است. این جشنواره هر ساله در ساحل آناکلیا از نواحی دریای سیاه برگزار می شود. این جشنواره علاوه بر گرجستان در دیگر کشورهای جهان نیز علاقه مندان خاص خود را دارد. فستیوال موسیقی الکترونیک و دیگر جشنواره هایی که در ساحل آناکلیا برگزار می شوند، بسیار محبوب هستند. محبوبیت این فستیوال به قدری بالا است که در هر دوره بیش از هزاران توریست و گردشگر از سایر نقاط جهان خود را به گرجستان می رسانند تا این مراسم را در کنار مردم گرجستان جشن بگیرند.

این جشنواره در واقع یک کنسرت مختص موسیقی الکترونیک می باشد. در طول این جشن شاهد انواع آهنگ و ساز الکترونیکی و رقص های مربوط به آن خواهید بود. معروف ترین نوازنده ها و خواننده های گرجستان در این فستیوال حضور خواهند یافت. علاوه بر افراد بومی گرجستان، نوازنده ها، هنرمندان، طراحان، آهنگ سازها و هنرمندهای دیگر از سراسر جهان به این شهر دعوت می شوند تا مهارت ها و هنرهای خود را به نمایش بگذارند.

این فستیوال مخصوص علاقه مندان به موسیقی الکترونیک، هیپ هاپ، راک و … می باشد. در واقع می توان گفت که مخاطب اصلی این جشنواره جوانتر ها می باشند. این جشنواره جزو بهترین و محبوب ترین جشن های گرجستان است که افراد خیلی زیادی هر ساله در آن شرکت می نمایند و به رقص و شادی می پردازند.

جشنواره موسیقی الکترونیک

جشنواره موسیقی الکترونیک در گرجستان

مراسم روز استقلال یکی از مناسبت های گرجستان

روز استقلال که جزو تعطیلات رسمی و از مهم ترین رویدادهای گرجستان می باشد، هر ساله با یک مراسم رژه و پایکوبی همراه است. روز ۲۶ ماه می (May 26) روز استقلال گرجستان و برگزاری جشن و مراسم مربوط به آن می باشد. این مراسم هر سال برگزار می شود و هر سال باشکوه تر و تجملاتی تر از سال قبل بوده است. این مراسم با تشریفات رژه نظامی، نمایش اقتدار و قدرت نظامی گرجستان همراه است. علاوه بر این هر ساله کنسرت هایی نیز به مناسبت این روز در نقاط مختلف گرجستان برگزار می شوند.

در مراسم روز استقلال ارتش در خیابان روستاولی تفلیس رژه می رود و هزاران سرباز به نظم خاصی از شاهراه اصلی کلونیا می گذرند. همچنین بیش از ۱۰۰ قطعه از تجهیزات نظامی به دنبال آن ها به حرکت در می آیند. این مراسم همچنین شامل ده ها هواپیما خواهد بود که بر فراز آسمان شهر تفلیس هنرنمایی می کنند و از خودشان ردی با طرح های پیچیده باقی می گذارند. مردم گرجستان نیز اکثریت وطن پرست هستند و در این مراسم حضور خواهند یافت.

رویداد سنتی دیگری نیز در این روز به نام جشنواره ماه گل های رز برگزار می شود، درباره این مناسبت در ادامه شرح خواهیم داد.

مراسم روز استقلال

مراسم روز استقلال در گرجستان

مناسبت روز مادر در گرجستان

مناسبت روز مادر در ماه مارس میلادی می باشد که در گرجستان با دو روز تعطیلی همراه است. این ۲ روز تعطیلی که روز مادر و روز بین المللی زنان می باشند از مناسبت های عمومی کشور گرجستان هستند. خیابان های گرجستان در این روز بهاری پر از گل های زیبا می شود و گل های بسیار زیادی در این روز فروخته می شود. تحقیقات ثابت کرده است که گرجی ها احترام خاصی را برای مادران خود قائل هستند و اکثریت مردم گرجستان مادر خود را دوست دارند. همه افراد در گرجستان دوست دارند که این روز با به مادر، همسر، مادربزرگ و خواهر خود تبریک بگویند و به او کادو بدهند.خلاصه کلام روز مادر در کشور گرجستان بسیار گرم و زیبا برگزار می شود.

همانطور که گفتیم شواهد نشان دهنده این است که عشق به مادر نزد مردم گرجستان بسیار مقدس است. مجسمه بزرگی نیز در تفلیس وجود دارد که سمبل گرجستان، سرزمین مادری می باشد. مجسمه مادر گرجستان بر فراز کوه های سولالاکی شهر تفلیس واقع شده است و از تمام نقاط شهر دیده می شود. این مجسمه از آلومینیوم ساخته شده و ۲۰ متر ارتفاع دارد. کشور گرجستان جشن ها و مناسبت های زیادی دارد که آن ها را طبق آداب و رسوم و سنت های خود برگزار می نمایند.

مناسبت روز مادر

مناسبت روز مادر در گرجستان

 

ادامه دارد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *