اقامت دائم گرجستان یعنی اینکه فرد متقاضی می تواند برای مدت زمان طولانی یا برای همیشه در کشور گرجستان زندگی کند. قبل از هر چیز لازم به ذکر است که اقامت دائمی با شهروندی یا داشتن پاسپورت گرجستان تفاوت دارد، اکثر افراد این دو مورد را با هم یکی می دانند. اقامت دائم طبق قوانین جاری این کشور یعنی اینکه فرد متقاضی می تواند برای مدت زمان طولانی یا برای همیشه در خاک گرجستان بماند. فرد متقاضی دریافت این نوع اقامت می تواند در این کشور کار و زندگی کند، مشغول تحصیل و یادگیری باشد و یا اینکه به نحوی اوقات خودش را سپری کند.

شخصی که این نوع  اقامت را دریافت می کند، شهروند گرجستان محسوب نمی شود و از برخی امکانات شهرودان از جمله حق رای برخوردار نیست. افرادی که اقامت دائم را اخذ می نمایند، جهت اخذ وام های بانکی با محدودیت های خاصی روبرو هستند. مثلا بانک به شهروندان گرجی وام ۲۰ساله میدهد ولی به افراد مقیم وام ۵ ساله می دهد. همچنین در این نوع اقامت به فرد متقاضی کارت اقامت داده می شود.

در صورتی که شخص متقاضی درخواست شهروندی گرجستان را داشته باشد، علاوه بر کارت اقامت، پاسپورت گرجستان نیز به وی اعطا خواهد شد. فردی که شهروندی گرجستان را می گیرد از تمام حقوق یک شهروند از قبیل حق رای، دریافت وام های بانکی و …برخوردار است.

اقامت دائم گرجستان

اقامت گرجستان به صورت دائم

 

شرایط دریافت اقامت دائم گرجستان

۱ – هر فرد خارجی که با یکی از اتباع کشور گرجستان ازدواج کند می تواند یک ماه پس از ازدواج، جهت اخذ این نوع اقامت درخواست دهد. البته در این حالت معمولا به خانم هایی که با آقایان گرجی ازدواج می کنند، راحت تر اقامت می دهند و با آقایان خارجی که همسر گرجی اختیار می کنند مقداری سخت گیرانه تر برخورد می شود.

۲ – هر فرد خارجی پس از پنج سال تمدید کارت اقامت گرجستان و حضور کافی در طول سال در خاک این کشور می تواند جهت اخذ اقامت گرجستان به صورت دائمی درخواست دهد.

نکته : شرایط استثنایی هم وجود دارد که بتوان زودتر اقامت دائم گرجستان را اخذ کرد و آن پرداخت مالیات به موقع است. با توجه به اینکه دولت گرجستان اکثر بودجه سالانه خودش را بر اساس مالیات های دریافتی از مردم و شرکت ها تامین می کند، پرداخت مالیات از مهم ترین موارد مورد نظر دولت گرجستان است. شما می توانید با پرداخت مالیات به موقع و راه اندازی یک تجارت خوب و قابل قبول به عنوان یک فرد مطلوب برای کشور گرجستان شناخته شوید و مثلا در مدت دو سال هم بتوانید اقامت همیشگی و شهروندی را اخذ کنید.

جهت اطلاع از سایر روش های اخذ اقامت گرجستان در سال ۲۰۱۹ به لینک مذکور مراجعه نمایید. در این برگه اطلاعات کاملی را درباره انواع اقامت گرجستان و شرایط دریافت هرکدام را مشاهده خواهید کرد.