دانستنی های گرجستان

شهر متسختا در کشور گرجستان

شهر متسختا

شهر متسختا یک شهر قدیمی و دارای ارزش تاریخی در شمال تفلیس است که حدود ۲۰ کیلومتر با آن فاصله دارد .

پایتخت پادشاهی گرجستان شرقی، در ایالت شیدا کارتلی واقع شده است. متسختا از شهر های قدیمی گرجستان است. بنای آن در نیمه دوم هزاره ی اول پیش از میلاد حضرت عیسی نهاده شده است .

شهر متسختا نزدیک به هزار سال پیش بنا نهاده شده است و در حقیقت قبل از تفلیس پایتخت پادشاهی گرجستان بوده است. شهر متسختا به عنوان یکی از مراکز مهم آثار معماری باستانی گرجستان شناخته می شود. همانطور که میدانید گرجستان جزو اولین کشور هایی بوده که در آن دین مسیحیت را به عنوان دین رسمی پذیرفته شده است و متسختا ، مرکز مسیحیت آن زمان بوده است و در سال ۳۱۷ میلادی از این شهر مسحیت به عنوان دین رسمی گرجستان اعلام شد و حتی پس از انتقال پایتخت به تفلیس در قرن ۶ میلادی، متسختا با کلیساهای متعددی که در آن وجود داشت و یا بعد ها در آن ساخته شد، به عنوان مرکز دینی کشور باقی ماند و تا کنون نیز مرکزیت این دین در این شهر باقی مانده است ..

در اوایل قرن ششم قبل از میلاد شاه داوید اوجراملی که جانشین شاه واختانگ گرگاسالی اول شد پایتخت پادشاهی گرجستان را از متسختا ، بنا به توصیه پدرش ، به خاطر سهولت در دفاع از پایتخت ، به تفلیس منتقل نمود .

شهر متسختا جایگاه و موقعیت خودش را به عنوان مرکز تاجگذاری و دفن پادشاهان گرجستان تا اواخر این پادشاهی یعنی قرن ۱۹ میلادی حفظ نمود. ترکیبی کمیاب و نادر از ارزشهای فرهنگی در این نقطه از جهان در محدوده زمانی ای به وسعت عصر برنز تا مسیحیت باعث شده سیمای این شهر انعکاسی به قدمت تاریخ کل گرجستان را به نمایش بگذارد زیرا که اینجا زمانی محل پرستش بتان در اعصار بسیار دور بوده و همچنین مکانیست که مسیحیت از اینجا پا گرفته است .

موقعیت شهر متسختا

اکنون این شهر در نوار باریکی در طول ساحل رود متکواری و آراگوی کشیده شده و تقریباً به طور کامل توسط کوهستان ها، احاطه شده است. در دوره های گذشته این شهر به استحکامات و ساختمان های پیوسته ای متصل بود که تا دامنه ی کوه های اطراف کشیده می شد و بر روی هم با پایتخت، مرکز دولتی بزرگی را تشکیل می دادند.

تاریخ و معماری شهر متسختا

دوره ی رشد متسختا از قرن های اولیه ی عصر مسیحیت آغاز و تا قرن ششم میلادی ادامه یافته است. پس از انتقال پایتخت به تفلیس در قرن ۶ میلادی، متسختا با کلیساهای متعدد و کلیساهای جامعی که بعد ها در آنجا ساخته می شود، به عنوان مرکز دینی کشور باقی می ماند.

متسختای امروز با آثار معماری و باستانی ارزشمند خود همچون یک موزه است. کاوش هایی که در شهر و پیرامون آن صورت گرفته آثار ارزشمندی از نمونه های فرهنگ مادی هزاره ی اول پیش از میلاد حضرت عیسی (ع) تا قرن های ۱ تا ۶ میلادی را در بر می گیرد.

بررسی محل ها، ساختمان های مسکونی و بناهای مربوط به آن و همچنین ظروف متعدد خانگی و جواهرات، نشان دهنده ی شکوفایی تاریخ تمدن شهر است. متسختا همچنین به عنوان یکی از مراکز مهم آثار معماری باستانی گرجستان شناخته می شود. هنگام ورود به شهر از شمال از طریق جاده یا از غرب از طریق راه آهن، معبد جواری که در بالای صخره ای کوهستانی که درست در روبه روی بلوک هی مسکونی در محل تلاقی دو رود قرار دارد خود نمایی می کند. معبد جواری یکی از ارزشمندترین آثار معماری باستانی گرجستان است (۶۴ تا ۵۸۵ میلادی). این بنا قدیمی ترین نمونه ی ساختمان های گنبدی است. ساختمان صومعه چنان به نظر می رسد که از درون صخره، به سوی قله ی مخروطی آن بیرون آمده است. جواری به ویژه هنگام شب در زیر تابش نورافکن ها زیباتر دیده می شود.

درست در مرکز متسختا، کلیسای جامع «سوِتیتسخُوِلی» قرار دارد که در آغاز سده ی ۱۱ میلادی توسط معمار گرجی، آرساکیدزه ساخته شده است. این بنای عظیم به سبب معماری بسیار زیبا و ارزشمند خود و ترکیب قطعات حجاری های هنرمندانه روی سنگ قابل توجه بسیار است.

درفاصله کم ازاسوتیتس خولی، صومعه ی سامتاورو، یکی دیگر از نمونه های برجسته ی معماری همان عصر قرار دارد. هنگام نزدیک شدن به مستختا در طول جاده ی نظامی گرجستان ستون سنگی بلندی در ساحل رو به روی آراگوی، در سمت چپ قرار دارد. این ستون یادبود در محل مرگ ایلیا چاوچاوادزه، مشهورترین نویسنده و اندیشمند گرجستان سربرافراشته است. جمعیت این شهر متسختا در سال ۲۰۰۶ برابر با ۱۹۴۲۳ تن بوده است.

صنایع و اقتصاد شهر متسختا

ترکیب اصلی اقتصادی این منطقه کشاورزی، باغداری و پرورش گوسفند می باشد که این فعالیت آخر، در مناطق مرتفع تیانتی، توشِتی و کازبگی صورت می گیرد. جاده های نظامی گرجستان از این منطقه یعنی از میان تفلیس و مرز با فدراسیون روسیه می گذرد. این منطقه با توجه به بسته بود مسیر آبخازیا مهم ترین کانال تردد جاده ای گرجستان و روسیه می باشد.

بیشترین صنایع این منطقه در متسختا و توشتی قرار دارد. ضمن اینکه پیست های اسکی در بخش گودائوری این منطقه واقع می باشد. نرخ بیکاری در این منطقه ۶ درصد گزارش شده است.

موفق باشید.

تماس با ما برای گرفتن اقامت در گرجستان و خرید ملک در آنجا

عضویت در کانال تلگرام ما

1 دیدگاه در “شهر متسختا در کشور گرجستان

  1. اخذ اقامت گرجستان گفت:

    درود بر شما …..متسختاى گرجستان واقعا زیباست هرکى نبینه باخته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *