اخبار جدید گرجستان

جلسه مشترک اتاق بازرگانی ایران و گرجستان

پرچم گرجستان و ایران

جلسه مشترک اتاق بازرگانی ایران و گرجستان

در این جلسه با اشاره به ظرفیت‌های زیرساختی اقتصاد ایران بر اهمیت تبادلات بازرگانی میان ایران و گرجستان تاکید کرد

و افزود: کشور گرجستان دروازه ورود به بازارهای اتحادیه اروپا است و به نوعی پیشرو محسوب می‌شود.

معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود:

تسخیر بازارهای هدف در ایران هنوز آسیب‌شناسی دقیقی نشده تا به یک مدل توسعه تجاری نظام‌مند تبدیل شود.

هفده‌تن با بیان اینکه از محل رشد صادرات، رشد فراگیر داخلی خلق می‌شود،

تصریح کرد: رشد فراگیر داخلی حاصل می‌شود بدین ترتیب مشکلات اقتصادی کشور برطرف می‌شود.

وی افزود: در این رابطه دولت تدبیر و امید سیاست‌های خود را بر محور تجارت آزاد با تمام کشورهایی که با آنها تعامل داشته‌ایم، بنا نهاده است.

از خلل این فرآیند توزیع عادلانه ثروت بین تمامی مردم محقق می‌شود که البته این نشان از شاخص عدالت دارد.

هفده تن افزود: بزرگترین استراتژی دولت هموارسازی راه برای بخش خصوصی است.

وی با بیان اینکه اصلاح تدریجی تعرفه‌های صادرات از محل تجارت آزاد محقق می‌شود،

افزود: مزیت تجارت بین کشورها برقرار شدن یک رقابت سالم اقتصادی است که برای تحقق آن نیازمند اصلاح موانع بانکی و گمرکی خواهیم بود.

معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: گرجستان از موقعیتی استراتژیک در اروپا برخوردار است و در نهادهای یبن‌المللی همچون سازمان تجارت جهانی عضویت دارد و این موجب ایجاد یک محیط امن برای تبدیل شدن آن به یک قطب اقتصادی و تجاری شده است.

هفده‌تن تصریح کرد: در این کشور زیرساخت‌های مواصلاتی ریلی و جاده‌ای وجود دارد که این تنها شماری از مزیت‌های اقتصادی و تجاری گرجستان است.

وی تاکید کرد: بخش خصوصی در انجام این مبادلات باید نقش گسترده‌ای در این میان ایفا کند.

همچنین چاخاشویلی سفیر گرجستان در ایران با تاکید بر اینکه ایران می‌تواند از مسیر گرجستان دروازه‌های تجارت خود را به سمت اتحادیه اروپا باز کند،

گفت: با لغو موانع توسعه تجاری میان ایران و گرجستان همچون تعرفه‌های مالیاتی، ایران می‌تواند بدون پرداخت هزینه‌های اضافه تبادلات تجاری کالاهای خود را به گرجستان صادر کنند.

این در حالی است که انجام این کار بدون گرجستان برای ایران هزینه خواهد داشت.

سفیر گرجستان در ایران با اشاره به ظرفیت‌های ایران در دسترسی به آب‌های جنوبی خلیج فارس گفت: ایران می‌تواند از طریق آب‌های جنوب و با برداشته شدن موانع بدون نیاز به کشورهای دیگر کالاهای خود را به گرجستان صادر کند تا این کالاها از طریق گرجستان به سمت اروپا صادر شود.

وی در ادامه افزود: گرجستان هم اکنون دو پروژه با هلدینگ شستا دارد که یکی از این پروژه‌ها مربوط به تامین کاشی و سرامیک است و پروژه‌های دیگری در آینده کلید می‌خورند.

چاخاشویلی با بیان اینکه در گرجستان 10 هزار ایرانی حضور دارند، گفت: ایرانی‌ها برای ثبت شرکت در گرجستان تنها به 15 دقیقه وقت احتیاج دارند و بلافاصله پس از انجام کارهای اداری آنها می‌توانند کارهای خود را شروع کنند اما گرجستان به زودی عضو اتحادیه اروپا می‌شود و انجام این کار قطعا سخت‌تر می‌شود.

وی افزود: هم اکنون با 35 هزار دلار می‌توان در گرجستان یک ملک برای اقامت خرید که البته این کار نیز همانند ثبت شرکت در گرجستان دشوار می‌شود چراکه گرجستان نمی‌تواند برای همه اقامت دائم این کشور را صادر کند اما گرجستان می‌تواند ظرفیت‌های لازم را در اختیار آنها بگذارد.

معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پایان با تاکید بر اینکه بخش کشاورزی نیز باید از این محل به سوددهی برسد،

گفت: دولت گرجستان برای این کار هم فرصت‌های لازم را پدید می‌آورد.

جلسه مشترک اتاق بازرگانی ایران و گرجستان

تماس با ما برای مشاوره سرمایه گذاری با گرجستان

عضویت در کانال تلگرام ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *