اخبار جدید گرجستان

سقوط ارزش لیر ترکیه در آستانه انتخابات محلی

سقوط ارزش لیر ترکیه

به گزارش کوجورجیا، ارزش لیر ترکیه در آستانه انتخابات محلی این کشور دچار افت شده است. در این گزارش ما به دلایل سقوط لیر ترکیه، درست قبل از انتخابات می پردازیم. همچنین نگاهی کلی به وضعیت اقتصادی و سیاسی ترکیه در روزهای پایانی ماه مارس ۲۰۱۹ خواهیم انداخت. این گزارش به صورت اختصاصی توسط تیم کوجورجیا آماده شده است و چکیده ای ناب از اخبار اخیر ترکیه می باشد، با ما همراه باشید.

سقوط ارزش لیر ترکیه

گزارش وضعیت ارز ترکیه در آوریل ۲۰۱۹

  • از آنجایی که ترکیه این آخرهفته برای انتخابات آماده می شود، ارزش لیر ترکیه صبح روز شنبه ۳۰ مارس، ۵ درصد کاهش را نسبت به دلار تجربه کرده است.
  • این کشور بیش از ۲۱۰ میلیون دلار بدهی خارجی دارد و با افت ارزش لیر به زودی ورشکستگی را تجربه خواهد کرد.
  • ذخایر خالص بین المللی بانک مرکزی ترکیه برای هفته ای که به پایان رسیده است ۲۲ مارس در ۱۴۲ میلیارد لیر (معادل ۲۴٫۷ میلیارد دلار) بود که در سه هفته اول ماه مارس حدود ۱۰ میلیارد دلار کاهش یافت.
  • این ارز در سال ۲۰۱۸ حدود ۳۰ درصد کاهش پیدا کرده، که سال پرتلاطمی از نظر ارزی برای کشور بوده است.
  • این کاهش همچنان ادامه دارد و در پی آن شاهد کاهش چشمگیر ذخایر بین المللی نیز خواهیم بود. سرمایه گذاران سهام خود را در بازار بورس می فروشند تا بیشتر از این متحمل ضرر کاهش ارزش لیر نباشند.
  • به گزارش بی بی سی، اردوغان فشار و توطئه آمریکا و کشورهای غربی را دلیل سقوط ارزش واحد پول این کشور می‌داند.
  • پول ترکیه ۲۴ ساعت وخیمی را پشت سر گذاشته است؛ دولت به بانک های ملی دستور داده تا نقدینگی لیر را از بازار مبادلات ارزی خارج نکنند تا بتوانند مانع از سقوط شدیدتر لیر شوند. هدف از این حرکت جلوگیری از فروش کوتاه مدت ارز پیش از انتخابات محلی درروز یکشنبه ، که به طور گسترده ای به عنوان یک رفراندوم برای انتخاب رجب طیب اردوغان رئیس جمهور فعلی ترکیه می باشد. تحلیلگران کشور و نظرسنجی های ملی، پیش بینی میکنند حزب AK اردوغان را از دست می دهند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *