اخبار جدید گرجستان, دانستنی های گرجستان

مقادیر صادرات و واردات گرجستان در ابتدای سال ۲۰۱۹

مقادیر صادرات و واردات گرجستان

به گزارش کوجورجیا، براساس اطلاعاتی از دفتر ملی آمار گرجستان، سنگ آهن، کنسانتره مس، خودروهای برقی و فرآورده های نفتی از مهمترین اقلام و کالاهای صادراتی گرجستان در ماه های ژانویه تا مارس ۲۰۱۹ هستند. در این گزارش مقادیر صادرات و واردات گرجستان را خصوصا به کشورهای اتحادیه اروپا در ۳ ماه ابتدای سال ۲۰۱۹ مورد بررسی قرار داده ایم، با ما همراه باشید.

مقادیر صادرات گرجستان

مقادیر صادرات گرجستان در ابتدای سال ۲۰۱۹

سنگ معدن و کنسانتره مس مقام اول را در میان کالاهای صادراتی گرجستان در ۳ ماه ابتدای سال ۲۰۱۹ به خود اختصاص داده است. درآمد ناشی از سنگ معدن و کنسانتره مس در این بازه زمانی برابر با ۱۳۵٫۶ میلیون دلار بوده است. این کالا سهم ۱۶٫۴% را از کل صادرات گرجستان در این ۳ ماه به خود اختصاص داده است.

درآمد گرجستان ناشی از صادرات مجدد خودروهای برقی در ابتدای سال ۲۰۱۹ برابر با ۹۹٫۱ میلیون دلار می باشد. این کالا به عنوان دومین کالای برتر صادراتی کشور گرجستان شناخته می شود. خودروهای برقی و سبک دارای سهمی ۱۲ درصدی از کل صادرات گرجستان را در ۳ ماه نخست ۲۰۱۹ دارند.

در جایگاه سوم کالاهای برتر صادراتی گرجستان، آلیاژهای آهن قرار دارند. مبلغ درآمد صادرات این کالا در ۳ ماه اول سال ۲۰۱۹ برابر با ۹۵٫۶ میلیون دلار بوده است و سهم ۷٫۶% از کل صادرات این کشور را در اختیار دارد.

 

مقادیر واردات گرجستان در ابتدای سال ۲۰۱۹

در همان بازه زمانی ماه های ژانویه تا مارس ۲۰۱۹، برترین کالاهای وارداتی گرجستان به شرح زیر است؛

  1. نفت و فرآورده های نفتی (واردات با ارزش ۱۵۰٫۴ میلیون دلار یا ۷٫۶% از کل واردات)
  2. گازهای نفتی (واردات با ارزش ۱۳۱٫۵ میلیون دلار یا ۶٫۶% از کل واردات)
  3. سنگ معدن و کنسانتره مس (واردات با ارزش ۱۲۰٫۲ میلیون دلار یا ۶٫۱% از کل واردات)

 

در همین بازه زمانی، شرکای تجاری برتر گرجستان به شرح زیر می باشند؛

  1. ترکیه (گردش مالی ۳۷۳٫۳ میلیون دلار)
  2. روسیه (گردش مالی ۳۲۷ میلیون دلار)
  3. آذربایجان (گردش مالی ۲۷۲٫۵ میلیون دلار)

 

تجارت با کشورهای عضو اتحادیه اروپا

براساس اطلاعات منتشر شده از دفتر ملی آمار گرجستان (Geostat)، گردش مالی با کشورهای اتحادیه اروپا ۱۴٫۹% نسبت به سال گذشته افزایش یافته است. گردش مالی میان گرجستان و دیگر کشورهای اروپایی برابر با ۶۹۸٫۱ میلیون دلار می باشد.

مقادیر صادرات گرجستان به کشورهای اروپایی برابر با ۱۹۶ میلیون دلار می باشد. این رقم نشان دهنده رشد ۶٫۴% نسبت به سال گذشته است.

مقادیر واردات گرجستان از کشورهای اروپایی نیز ۵۰۲٫۲ میلیون دلار می باشد. این رقم نشان دهنده افزایش ۱۷٫۸% واردات گرجستان نسبت به سال گذشته می باشد.

 

تجارت گرجستان با کشورهای مستقل

گردش مالی گرجستان ناشی از تجارت خارجی با کشورهای مستقل و با منافع مشترک در ۳ ماه ابتدایی سال ۲۰۱۹ برابر با ۹۹۲٫۲ میلیون دلار می باشد. این آمار نشان می دهد که گردش مالی گرجستان با کشورهای مستقل، دچار رشد ۲٫۴ درصدی نسبت به سال ۲۰۱۸ شده است.

درآمد کشور گرجستان ناشی از صادرات به کشورهای مستقل با منافع مشترک، ۴۱۶٫۱ میلیون دلار می باشد. این رقم نشان دهنده رشد ۳۷٫۴% صادرات در این زمینه می باشد.

همچنین هزینه های گرجستان ناشی از واردات از کشورهای مستقل در ابتدای سال ۲۰۱۹، ۵۷۶٫۱ میلیون دلار می باشد. این رقم به طرز شگفت انگیزی نشان دهنده کاهش ۱۳٫۵% واردات می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *