شهرهای گرجستان

متسختا پایتخت سابق گرجستان را بیشتر بشناسید

شهر متسختا

متسختا شهری بسیار قدیمی و پایتخت سابق کشور گرجستان می باشد که در ایالت شیدا کارتلی واقع شده است. پایتخت سابق گرجستان نمونه هایی بسیار برجسته از معماری مذهبی قرون وسطایی را ارائه می دهد، شهری تاریخی که در سال ۱۹۹۴ توسط سایت میراث جهانی یونسکو نامگذاری شد. بنا بر اعتقاد یونسکو قدمت این شهر به ۲ تا ۳ هزار سال قبل از میلاد می رسد. آب و هوای معتدل، خاک حاصل خیز و قرار گرفتن در موقعیت جغرافیایی استراتژیک در محل تلاقی رودخانه های آرگاوی و مِتِکواری این شهر را به انتخابی مناسب برای سکونت در گرجستان تبدیل کرده است.

شهر متسختا

شهر متسختا، پایتخت سابق گرجستان

 

تاریخچه شهر متسختا

از شهر متسختا می توان به عنوان توقف گاهی مهم در مسیر های تجاری باستانی و یک منطقه شگفت انگیز برای انجام فعالیت های مذهبی اولیه مسیحیان نام برد. متسختا در اوایل دوران پادشاهی ایبِریا از قرن سوم قبل از میلاد تا قرن پنجم بعد از میلاد به عنوان پایتخت گرجستان انتخاب شد. در اوایل قرن ششم پادشاه داچی اوجارمِلی مطابق با خواسته پدرش پایتخت را از مِتِسخِتا به تفلیس منتقل کرد.

یکی از مهم ترین آثار تاریخی این شهر سامتاورو (محل خط کش) می باشد، مکانی که در آن یک کلیسای کوچک گنبدی در قرن چهارم ساخته شده است. کلیسایی که مقبره میریان پادشاه گرجی کسی که آیین مسیحیت را به تصویب رساند، در آنجا قرار دارد.

از دیگر جاذبه های مذهبی این شهر می توان به کلیسای اِسوِتیتسخووِلی (Svetitskhoveli) اشاره کرد، مکانی مذهبی تاریخی که در کنار یک کلیسای چوبی ساخته شد. در این مجموعه کلیسای جامع قرن یازدهم نیز یافت می شود. بعد از مِتِسخِتا بر روی تپه ای در بالای رودخانه آراگوی مجموعه مِتِسخِتا جِواری یافت می شود. مجموعه مِتِسخِتا جِواری بسیار جذاب می باشد و از ساختمان های متفاوت از دوران های مختلف از جمله کلیسای صلیبی گرجستانی مربوط به اواسط قرن ششم تشکیل شده است.

 

نگاهی به اقتصاد متسختا

اقتصاد این کشور ترکیبی از کشاورزی، باغداری و پرورش گوسفند می باشد. امر پرورش گوسفند در مناطق بلند تیانتی، توشتی و کازبگی انجام می شود. منطقه ای که این شهر در آن واقع شده است، با توجه به بسته بودن مسیر آبخازیا، مهمترین راه تردد جاده ای گرجستان و روسیه به شمار می رود. ضمنا جاده های نظامی گرجستان از منطقه متسختا و میان شهر تفلیس می گذرد.

از دیگر نکات مهم این شهر می توان به برخورداری از پیست های اسکلی در بخش گودائوری و نرخ بیکاری شش درصدی این منطقه اشاره کرد.

1 دیدگاه در “متسختا پایتخت سابق گرجستان را بیشتر بشناسید

  1. ناشناس گفت:

    امتیاز بینندگان:5 ستاره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *