دانستنی های گرجستان

چرا گرجستان از مقصد اول ایرانیان حذف شد؟

مقصد اول ایرانیان

کشور گرجستان با برخورداری از موقعیت جغرافیایی مناسب، قابلیت ارتباط تجاری با اروپا، امکانات پیشرفته، قرارگیری در مسیر توسعه و امکانات رفاهی مناسب، مقصد اول ایرانیان برای زندگی و اقامت محسوب می شد. اما اخیرا گرجستان جایگاه خود را به عنوان اولین مقصد ایرانیان از دست داده است. در این مقاله از وبلاگ کوجورجیا، ما با توجه به مشاهده های اخیر و تجربیات زندگی در گرجستان، به بررسی دلایل حذف شدن گرجستان از مقصد اصلی ایرانیان خواهیم پرداخت.

مقصد اول ایرانیان

چرا گرجستان از مقصد اول ایرانیان حذف شد؟

 

نقش جمعیت گرجستان در خارج شدن از مقصد اول ایرانیان

کشور گرجستان از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۲، کاهش جمعیت چشمگیری را به خود دید. جمعیت این کشور تنها با فاصله یک سال از ۴٫۵ میلیون نفر به ۳٫۸ کاهش یافت. جمعیت این کشور طی سالیان اخیر نیز تغییر چندانی نداشته، در سال جمعیت گرجستان ۳٫۵ میلیون می باشد. این مسئله به وضوح از مهمترین دلایل حذف گرجستان از مقصد اول ایرانیان می باشد. دلایل دیگری برای اثبات نقش جمعیت این کشور در جایگاه آن از نظر ایرانیان وجود دارد که در ادامه مورد بررسی قرار گرفته اند.

موقعیت خاص گرجستان در میان کشورهای ایران، ترکیه و روسیه از قدیم موجب درگیری این کشور با مشکلات فراوانی شده است. گرجستان همواره نیز تلاش داشته تا آداب و رسوم، اصالت و زبان خود را حفظ نماید. لازم به ذکر است که عوامل بسیاری از قبیل آب و هوای مناسب، طبیعت خاص و منظره های طبیعی، امنیت بالا و امکانات رفاهی مناسب، قرارگیری در مسیر پیشرفت و … به گرجستان جذابیت بخشیده اند و موجب تبدیل این کشور به مقصد اول ایرانیان شده بود.

همچنین تبلیغات دروغین برخی از شرکت ها موجب افزایش بیشتر جذابیت گرجستان شده بود. افراد زیادی تحت تاثیر این تبلیغات به کشور گرجستان مهاجرت نمودند، درخواست های اقامت این کشور زیاد شده بود، سرمایه گذاری و ثبت شرکت در گرجستان توسط ایرانیان زیاد شد تا رفته رفته این کشور به مقصد اول ایرانیان تبدیل شد. اما واکنش گرجستان به این موضوع برخلاف تصور بوده و از ورود بی رویه اتباع کشورهای منطقه ابراز نگرانی کرد.

مشکل جمعیت گرجستان

مشکل جمعیت، دلیل حذف گرجستان از مقصد اصلی ایرانیان

 

ارتباط اتحادیه اروپا با حذف از مقصد اول ایرانیان

اگر اخبار اخیر گرجستان را از طریق وبلاگ کوجورجیا یا دیگر رسانه ها دنبال کرده باشید؛ قطعا آگاه هستید که گرجستان در تلاش برای پیوستن به حوزه اتحادیه اروپا می باشد. این مسئله مهمترین رخداد سیاسی کشور گرجستان در سال های اخیر محسوب می شود. لازم به ذکر است که پیوستن گرجستان به اتحادیه اروپا نیازمند عملیات مشترک نظامی و برپایی مانورهای نظامی با همکاری ناتو می باشد. این مسئله به صورت قطع در حذف گرجستان از مقصد اول ایرانیان نقش خواهد داشت.

از دلایل تاثیر ارتباط گرجستان با اتحادیه اروپا در میزان مهاجرت از ایران به این کشور می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • ورود به اتحادیه اروپا، قوانین سخت گیرانه تری به همراه دارد.
  • قوانین مهاجرت و اقامت گرجستان تغییر خواهند کرد.
  • کنترل ورود به گرجستان بیشتر خواهد شد.
  • مرزهای گرجستان محدود تر و بسته تر خواهند شد.
  • قوانین اتحادیه اروپا در گرجستان پیاده خواهد شد.

در ادامه بررسی ارتباط پیوستن گرجستان به اتحادیه اروپا با حذف این کشور از مقصد اول ایرانیان نگاهی به شرایط گرجستان در آینده خواهیم انداخت. گرجستان با روند پیشرفت کنونی خود تقریبا تا ۵ سال دیگر وارد اتحادیه اروپا خواهد شد. این مسئله موجب ایجاد نوعی غربالگری در کشور گرجستان می شود. این غربالگری ممکن است برای کسانی که قصد سرمایه گذاری در گرجستان را دارند، مشکلاتی را به وجود آورد. البته مشکلات احتمالی و در دسته حقوقی خواهند بود که برطرف خواهند شد.

منظور از غربالگری چیست؟

ابتدا لازم است خاطر نشان کنیم که به محض قرارگیری پرچم گرجستان در میان پرچم کشورهای اتحادیه اراوپا، این غربالگری شکل می گیرد و بر روی جایگاه گرچستان به عنوان مقصد اول ایرانیان تاثیر خواهد گذاشت. این غربالگری در هر کشوری که به دنبال پیوستن به متحدان اروپایی و شناخته شدن به عنوان یک کشور اروپایی باشد، صورت خواهد گرفت. این غربالگری بی شک پس از پیوستن به اتحادیه اروپا در کشور گرجستان نیز اعمال خواهد شد.

از میان اصلی ترین تغییرات گرجستان پس از ورود به اتحادیه اروپا می توان به کنترل ورود و خروج مرزی با هدف جلوگیری از ورود بی رویه اتباع دیگر کشورها به گرجستان اشاره کرد. غربالگری هایی که انجام می شوند با هدف همسوسازی قوانین گرجستان و دیگر کشورهای اروپایی صورت می گیرد. این مسئله به هیچ عنوان مستقیما به مشکل گرجستان با سیاست دیگر کشورها ارتباط ندارد. تاثیر این مسئله در حذف گرجستان از مقصد اول ایرانیان بسیار نامحسوس است.

پیوستن گرجستان به اتحادیه اروپا

پیوستن گرجستان به اتحادیه اروپا

نقش اساسی کشور ترکیه در این مسئله

به وضوح مشخص است که یکی دیگر از عوامل حذف شدن کشور گرجستان از مقصد اول ایرانیان، کشور ترکیه و مافیای آن است. این کشور قبل تر در سال ۲۰۱۶ به عنوان مقصد اصلی گردشگری، اقامت و سرمایه گذاری در منطقه شناخته می شد. اما پس از وقوع حادثه کودتای نافرجام در سال ۲۰۱۶، این جایگاه را از دست داد و جای خود را به گرجستان بخشید. به دنبال این قضیه مافیای ترکیه همواره به دنبال راهی برای پس گرفتن این جایگاه از گرجستان بوده است. این کشور به صبرانه منتظر است تا فرصتی پیش بیاید که به تخریب کشور گرجستان بپردازد.

لازم به ذکر است که تا به امروز، مافیای ترکیه از هر فرصتی که برای بد جلوه دادن گرجستان پیش آمده، نهایت استفاده را کرده است. دولت ترکیه برای بزرگ جلوه دادن هر اتفاقی که در گرجستان پیش بیاید، سنگین ترین هزینه ها را متحمل می شوند. ابزار آنها برای تخریب جایگاه گرجستان، درج و انتشار رپرتاژ در وبسایت های خبری می باشد. یکی از موارد استفاده از این ابزار، خبرهای مربوط به آنفولانزای خوکی در گرجستان است که در اواخر سال ۲۰۱۸ رسانه ای شد. میزان گسترش و بازتاب این خبر و همه گیر شدن آن به قدری بالا بود که انگار بیماری طاعون در قرون وسطی است. بیماری آنفولانزای خوکی گرجستان در واقع به سرعت کنترل شد و ظرف ۲ هفته ویروس آن ریشه کن شد.

تخریه جایگاه گرجستان توسط ترکیه

تخریه جایگاه گرجستان توسط ترکیه به عنوان مقصد اول ایرانیان

تخریب گرجستان در رسانه های فارسی زبان

یکی دیگر از عواملی که در تخریب جایگاه کشور گرجستان نقش دارد، برخی رسانه های خبری فارسی زبان هستند. این رسانه ها با هدف تخریب جایگاه گرجستان به عنوان مقصد اول ایرانیان، همواره در حال انتشار اخبار بد درباره این کشور هستند. جالب اینجاست که فقط اخباری درباره گرجستان منتشر می شود که جنبه منفی دارند. در مواردی شاهد هستیم که حتی خبرگذاری بی بی سی فارسی نیز بیش از حد به اخبار مربوط به مشکلات ایرانیان در گرجستان می پردازد. این خبرگذاری حتی به بزرگ نمائی ابعاد مشکل پیدا کردن افراد ایرانی در کشور گرجستان نیز پرداخته است.

اخیرا نیز شاهد رشد قارچی برخی گروه ها و کانال های تلگرامی هستیم که به دنبال تخریب افکار عمومی نسبت به کشور گرجستان می باشند. هدف افرادی که در پشت این رسانه ها قرار دارند، تخریب جایگاه گرجستان به عنوان مقصد اول ایرانیان است. در واقع آن ها از این واقعه سود می برند و منافع شخصی و خاص خود را کسب می کنند.

 

ادامه دارد…

1 دیدگاه در “چرا گرجستان از مقصد اول ایرانیان حذف شد؟

  1. ناشناس گفت:

    امتیاز بینندگان:5 ستاره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *