اخبار جدید گرجستان

عضویت در ناتو اولویت اصلی سیاست خارجی و امنیتی گرجستان

عضویت در ناتو

“ماموکا باختادزه” شخص نخست وزیر گرجستان اعلام کرد که عضویت در ناتو (سازمان پیمان آتلانتیک شمالی) اولویت اصلی سیاست خارجی و امنیتی گرجستان می باشد و در این باره افزود که بخش اعظم جامعه گرجستان از تلاش های دولت تفلیس برای عضویت در ناتو حمایت می کند.

باختادزه نخست وزیر گرجستان در نشست خبری مشترک با «ینس استولتنبرگ» دبیرکل ناتو که به گرجستان رفته است، اظهار داشت: گرجستان و ناتو اقدامات مشترک برای تامین امنیت در منطقه دریای سیاه را برنامه ریزی کردند و گرجستان در دکترین تامین امنیت این منطقه نقش مهمی را ایفا می کند. نخست وزیر گرجستان افزود: منطقه دریای سیاه برای ناتو و گرجستان از اهمیت خاص برخوردار است.

عضویت در ناتو

عضویت در ناتو، اولویت اصلی سیاست خارجی و امنیتی گرجستان

 

جزییات نشست خبری عضویت در ناتو

این گزارش می افزاید: استولتنبرگ دبیر کل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) هم در سخنان خود با بیان اینکه توجه و تمرکز ناتو به منطقه دریای سیاه افزایش یافته است، گفت: ما ناوگان و نظامیان زیادی در این منطقه از جمله در رومانی و دیگر کشورها داریم و با شرکای خود از جمله گرجستان در باره مسایل امنیتی در دریای سیاه همکاری می کنیم.

ایستولتنبرگ همچنین با اشاره به این که دو ناو نظامی ناتو از جمله یک فروند ناو انگلیس و یک ناو دیگر متعلق به فرانسه در دریای سیاه مستقر است، افزود: چند روز پیش ناتو در تمرینات «پوسیدون» مربوط به مین زدایی در دریای سیاه مشارکت داشته است. به گفته وی، ناتو در زمینه رفع چالشها در منطقه با گرجستان و همچنین افزایش قدرت دفاعی این کشور همکاری می کند.

دبیر کل ناتو طی روزهای گذشته (یکشنبه) برای دیدار دو روزه وارد گرجستان شد و در دومین روز این سفر همچنین با «سالومه زورابیشویلی» رییس جمهوری این کشور دیدار کرد. این سومین سفر ینس استلوتنبرگ بعنوان دبیر کل ناتو به گرجستان می باشد. حضور در تمرینات فرماندهی ستادی ناتو در گرجستان از جمله برنامه سفر استولتنبرگ به این کشور اعلام شده است.

تمرینات نظامی فرماندهی ستادی موسوم به «ناتو – گرجستان ۲۰۱۹» روز دوشنبه گذشته با حضور ۳۵۰ نظامی از ۲۰ کشور عضو ناتو و نیز چهار کشور جمهوری آذربایجان، فنلاند، گرجستان و سوئد که با ناتو همکاری دارند، در پایگاه نظامی «کرتسانیسی» حومه تفلیس آغاز شد. این تمرینات تا ۲۹ مارس جاری ( برابر ۹ فروردین ماه ) ادامه خواهد داشت و جزو برنامه ی گرجستان برای عضویت در ناتو بشمار می رود.

دیگر اخبار گرجستان را نیز مشاهده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *